Etapă nefastă pentru echipele hunedorene

S-au disputat meciurile etapei a XIV-a, penultima a turului de campionat din seria a IV-a a Ligii a III-a de fotbal, iar runda nu a fost deloc benefică pentru echipele hunedorene. Jucând acasă, CNS Cetate Deva a fost învinsă, fără drept de apel, cu 5-2, de modesta Gloria Lunca Teuz Cermei, cu 5-2, gazdele conducând, cu 1-0, prin reușita lui Mintaș, din minutul 15, pentru ca oaspeții să puncteze, apoi, de cinci ori la rând, de două ori până la pauză, prin Buia (min. 35, penalty) și Ianc (43), și de încă trei ori în repriza secundă, prin Șulea (48), din nou Buia (52) și Mager (73), hunedorenii mai marcând o dată, pe final, prin Moț (80). Nici cealaltă echipă din județ, ACS Șirineasa, care își dispută meciurile de acasă la Petroșani, nu a reușit să se impună, terminând la egalitate, în Valea Jiului, scor 3-3, cu CSM Lugoj. Echipa Petroșaniului a condus la pauză cu 1-0, prin golul lui Manole (17), același jucător dublând avantajul în minutul 65, și lucrurile păreau să fie clare. Nu a fost, însă, așa, întrucât lugojenii au egalat prin doi jucători care au evoluat în județul Hunedoara, reducând din diferență prin Bozian (77, din penalty) și Szekely (82). apoi Șirineasa a trecut din nou în avantaj, prin reușita lui Horumba (83), însă scorul final a fost stabilit de același Bozian (86), care a mai transformat o lovitură de pedeapsă. Totuși, ACS Șirineasa, care are 11 victorii și două egaluri rămâne lider, cu 35 de puncte, la nouă în fața următoarei clasate, echipa din Lugoj, șii este principală favorită la promovare, iar Deva este pe la mijlocul clasamentului, pe locul șapte, cu 21 de puncte, promovarea ieșind din clacule, însă nici de retrogradare nu poate fi vorba. Etapa viitoare, ultima a turului, care se va juca sâmbătă, 2 decembrie, cu începere de la ora 14.00, ambele echipe din județ vor evolua în deplasare, Șirineasa la Cermei, a patra clasată, iar Deva la Hermannstadt 2 Sibiu, echipa de pe locul 11.