America e la picioarele Simonei Halep

În turneul final de la Roland Garros, după primul set câștigat de Sloane Stephens (10 WTA ) cu scorul de 3-6, Simona Halep și-a revenit cu 4 game-uri  câștigate consecutiv și după un joc senzațional făcut pe reverul specific Simonei, sportiva noastră câștigă al doilea set cu scorul de 6-4. În setul decisiv, Simona Halep mai concentrată, mai stăpână pe situație, o pune în dificultate pe  jucătoarea din USA,  vizibil slăbită de meciul făcut de jucătoarea noastră.  După cinci game-uri câștigate, Simona Halep câștigă meciul cu scorul de 6-1. Simona Halep face istorie în tenisul mondial.

Până în prezent, Simona Halep  (26 de ani) şi Sloane Stephens (25 de ani) s-au întâlnit de şapte ori,  Halep învingând-o pe americancă de cinci ori.

Statistica finalei de la Roland Garros arată superioritatea Simonei Halep în partida cu Sloane Stephens, prin care românca a obţinut primul ei titlu de Grand Slam din carieră şi i-a provocat americancei prima înfrângere în ultimul act al unui turneu, din şapte finale jucate.

Puncte câştigate: 85-75.

Cifrele 4 şi 8 sunt cele norocoase pentru Simona Halep, ea reuşind să se impună la Rolanda Garros, în 2018, la 40 de ani după Virginia Ruzici şi după ce a ridicat trofeul la junioare, în 2008, tot pe zgura pariziană. Halep a devenit anul trecut numărul 1 mondial la a patra încercare, acum a câştigat primul Grand Slam tot la a patra finală, după trei pierdute, două la French Open şi una la Australian Open.

Simona Halep, locul I WTA, a câştigat, sâmbătă, turneul de la Roland Garros, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1, pe americanca Sloane Stephens, locul 10 WTA. În urma acestui succes, primul din carieră la un grand slam, Halep a devenit prima jucătoare română care câştigă un „major”, după Viriginia Ruzici, care s-a impus, în 1978, tot la French Open.