Autobergamo, lider cu punctaj maxim în Liga I de futsal

Campioana națională la futsal, Autobergamo Deva, a obținut a patra victorie consecutivă din tot atâtea posibile, și este lider, cu 12 puncte, maximul posibil, în Liga I. Jucând aseară, în Sala Sporturilor din Deva, Autobergamo a învins, mult mai clar decât a arătat scorul final, de 4-2, pe Dunărea Călărași, într-o partidă în care devenii au exersat mai multe scheme de joc.

Autobergamo a deschis scorul în minutrul 8, prin Florin Ignat, oaspeții au egalat, prin Jovanovic, în minutul 16, iar scorul la pauză, de 2-1 pentru Deva, a fost stabilit, în minutul 18, de Sergiu Tacot, gazdele mai având și o bară în ultimul minut din prima repriză, la un șut al lui Sergiu Obadă. În repriza secundă, contrar cursului jocului, Dunărea a avut un penalty, în minutul 31, ratat de Kastic, pentru ca, în minutul 33, Cristian Matei să ducă scorul la 3-1 pentru Autobergamo.

Călărașiul a mai revenit odată pe tabelă, după mai multe ratări ale devenilor, reducând din handicap prin Krstic, în minutul 39, scorul final, de 4-2 pentru Autobergamo, fiind stabilit în minutul 39 de către Cristian Obadă. Etapa următoare, mai exact vineri, de la ora 17.00, Autobergamo va juca în deplasare, la Municitorul Reșița, echipă care se confruntă cu grave probleme financiare și este posibil să se retragă din campionat după această partidă, și este mare favorită la câștigarea meciului din Valea Domanului.

Săptămâna viitoare Autobergamo va juca, la Sala Sporturilor din Deva, într-o grupă de Main Round din UEFA Futsal Cup, alături de campioanele din Azerbaijan, cel mai periculos adversar, Malte și Bosnia – Herțegovina, doar câștigătoarea urmând a se califica în faza superioară a competiției.