Autobergamo și-a complicat situația în UEFA Futsal Cup

După ce a depășit, clar, în primul joc din grupa 8 din Main round-ul UEFA Europa League, cu 5-2, pe Luxol, campioana Maltei, Autobergamo Deva, gazda turneului, părea să aibă un joc mai lejer cu Mostar, din Bosnia.

Bosniacii pierduseră, în primul joc, tot cu 5-2, de la azerii de la Araz, considerați ca favoriți la câștigarea grupei de la Deva și, impilcit, la calificarea în faza următoare a competiției, și nu păreau a pune probleme celor de la Autobergamo.

Cei de la Mostar au început foarte bine partida, practicând un joc atletic, uneori chiar peste limitele regulamentului, permis însă de brigada de arbitri, și au deschis scorul în minutul 7, prin Hrkac.

Devenii au revenit și puteau chiar egala în mai multe rânduri, cea mai mare ocazie ratată fiind lovitura de la zece metri, pentru șase greșeli ale adversarilor, ratată de Florin Matei, în minutul 16. Și, la faza următoare, în loc să fie 1-1, bosniacii au făcut 2-0, prin reușita lui Boskovic, acesta fiind și scorul la pauză.

În partea a doua Cristian Matei a redus din handicap în minutul 24, dar la faza următoare cei de la Mostar au refăcut diferența de două goluri, prin reușita lui Hrkac. Deși au alergat mult după egalare, cei de la Autobergamo nu au mai reușit decât să reducă din handicap, prin Alpar Csoma, în minutul 39, și, astfel, Mostrar a câștigat, surprinzător, cu 3-2.

Cum Araz a învins, cu 6-4, pe Luxol, azerii marcând ultimele două goluri penultimul minut de joc, situația celor de la Autobergamo s-a cam complicat. Astfel, pentru a se califica, cei de la Autobergamo trebuie, neapărat, să câștige, dar nu se știe cu ce scor. Mai exact, dacă Mostar nu câștigă în fața celor de la Luxol, atunci Autobergamo trebuie să câștige la orice ce scor, principalul criteriu de deparatjare la două echipe aflate la egalitate de puncte fiind rezultatul direct.

În schimb însă, dacă Mostar învinge în jocul cu Luxol, Deva trebuie să câștige de la două goluri în sus, pentru a-i depăși la golaveraj pe cei de la Araz, în acest caz fiuind trei echipe cu același număr de puncte, iar la stabilirea xclasamentului final al grupei nu vor fi luate în calcul rezultatele înregistrate din jocurile cu echipa din Malta. Iar dacă Deva nu câștigă, atunci se va califica Araz.

Ultimele jocuri ale turneului de calificare de la Sala Sporturilor din Deva se vor juca sâmbătă, 14 octombrie, de la ora 16:30 fiind programat meciul Mostar – Luxol, iar de la 19:00 Autobergamo – Azar.