CNS Cetate Deva, doar un egal acasă în Liga a III-a de fotbal

Vineri după – masă, într-un meci contând pentru etapa a XVII-a a seriei a IV-a din Liga a III-a, prima disputată în retur, după reprogramarea rundei inițiale, CNS Cetate Deva a întâlnit, pe teren propriu, pe Intrenațional Bălești.

Devenii, care erau, la finele turului, pe locul șapte, cu 21 de puncte, erau cotați ca favoriți în jocul cu gorjenii, antepenultimii în ierarhie, cu doar zece puncte, o echipă tânără, la care, dintre cei 16 jucători înscriși pe foaia de arbitraj, doar cinci aveau peste 21 de ani. Cu toate acestea, CNS Cetate Deva nu a reușit să se impună, deși a contolat cu autoritate jocul, partida terminându-se la egalitate, scor 0-0. Trupa lui Sorin Cornea, printre alte numeroase ocazii, a avut două bare în prima repriză, iar în minutul secund o ratare cu poarta goală și un penalty neacordat în minutul 80. În plus, cei de la Deva nu au putut să fructifice nici avantajul unui om în plus pentru aproape o jumăttate de repriză, oaspeții de la Bălești evoluând, în ultimele mai bine de 20 de minute, în inferioritate numerică, după ce un jucător gorjean a fost eliminat, în urma cumulului de cartonașe galbene. Etapa viitoare CNS Cetate Deva în deplasare, pe terenul oltenilor de la ACSO Filiași, o altă echipă de mijlocul clasamentului, dar care, din această iarnă, este pregătită de fostul mare internațional al Craiovei Maxima, Silviu Lung. Jocul dintre cele două echipe va reprezenta și o întâlnire dintre dintre doi dintre cei mai mari fotbaliști ai României din toate timpurile, Silviu Lung urmând a-și înfrunta fostul coleg de echipă națională, corvinistul Romică Gabor, Balon de Aur în 1981, care este director tehnic la CNS Cetate Deva.