Debut onorabil pentru Autobergamo Deva în UEFA Futsal Cup

Aseară, în primul meci din grupa D din Elite Round a UEFA Futsal Cup, care se desfășoară în Spania, campioana României a întâlnit puternica echipă Kairat Almaty, din Kazahstan, câștigătoarea trofeului în 2015. Devenii, la prima lor apariție în acest stadiu al competiției, unde s-au calificat doar cele mai bune 16 echipe din Europa, au fost învinși, cu 5-2, dar au avut o evoluție mai mult decât onorabilă. Cei de la Autobergamo au început foarte bine meciul și au deschis scorul din chiar cel de-al doilea minut de joc, prin Cristian Matei. Echipa din Kazahstan, formată, în majoritate, din brazilieni, a egalat, în minutul 7, prin Leo, și a intrat la pauză cu un avantaj de 2-1, grație reușitei celebrului portar de futsal Higuita, din minutul 16. Cei de la Kairat au început mai bine partea secundă și și-au mărit avantajul prin Tayebi, în minutul 22, pentru ca Leo să facă 4-1 în minutul 32. Devenii au avut puterea să revină i au redus din handicap, în minutul 34, prin același Cristian Matei, însă peste doar câteva zeci de secunde a punctat, din nou, Tayebi, stabilind scorul final. În celălalt joc al zilei, gazdele de la FS Inter Movistar, deținători ai UEFA Futsal Cup, au învins, cu 7-0, pe Braga, vicecampioana Portugaliei. Astăzi, în cea de-a doua zi a turneului de la Torrejon de Ardoz, Autobergamo Deva va juca, de la ora 22,00, cu Movistar, în primul meci al zilei urmând a se întâlni, de la ora 19.30, Kairat cu Braga. Sâmbătă este zi de pauză, iar ultimele meciuri ale grupei se vor juca duminică, Deva urmând a întâlni Braga, de la ora 19.30, partidă urmată de confruntarea dintre Movistrar și Kairat. În turneul final, ultima fază a UEFA Futsal Cup, se califică doar câștigătoarea grupei.