Gloria Geoagiu, campioană de toamnă

Final tumultuos de tur în Liga 4 de fotbal Hunedoara, campioana de toamnă fiind stabilită după desfășurarea ultimelor două jocuri restante, pentru desemnarea câștigătoarei primei părți a campionatului fiind mai multe scenarii. În cele din urmă pe primul loc au terminat cei de la Gloria Geoagiu, care i-au depășit, la golaveraj, pe rivalii de la Aurul Brad.

În ultimele două jocuri restante s-au întâlnit Aurul Brad și Universitatea Petroșani, moții fiind mari favoriți, și, respectiv, Gloria Geoagiu, liderul competiției, și vicecampioana ediției trecute, Inter Petrila, care, după un început șovăielnic de competiție și-a revenit spectaculos pe final de tur. Cei de la Brad și-au respectat blazonul și au învins, fără să surprindă pe nimeni, cu 6-2, lăsând echipa studențească să hiberneze din postura de “lanternă roșie”, și așteptau rezultatul jocului de la Geoagiu pentru a vedea dacă sunt campioni de toamnă sau nu. Meciul din orașul – stațiune a fost unul nerecomandat cardiacilor.

După nici un sfert de oră, gazdele conduceau cu 2-0, grație reușitelor semnate de Câredi și Constantin, iar trupa din Geoagiu părea să-și fi apropiat, decisiv, titlul onorofic de campioană de toamnă. Dar nici nu se ajunsese la mijlocul primului mitan, că petrilenii au reușit să egaleze, prin golurile lui Bicu și Duma, însă pe primul loc rămâneau cei de la Geoagiu, cu un golaveraj mai bun față de cel al brădenilor, care, oricât ar fi fost mai buni decât petroșănenii, ar fi trebuit să câștige la 18 goluri diferență pentru a spera la prima poziție, însă, așa cum arătam și mai sus, acest lucru nu s-a întâmplat. Apoi nebunia în teren a continuat, cu ambele echipe trecând pe lângă preluarea conducerii, dar la pauză s-a intrat cu 2-2. După pauză gazdele par a fi mai hotărâte să tranșeze soarta partidei și ratează mai multe ocazii, fără a înscrie, însă, iar tabela de marcaj rămâne nemodificată până în ultimele 20 de minute de joc, care au fost fulminante.

Și cum în fotbal ocaziile se răzbună, cei care trec la conducere sunt petrilenii, prin golul lui Duma, iar la acest scor Aurul Brad era pe primul loc. Mai mult, Câmpean face 4-2 pentru Inter și lucrurile păreau lămurite în ceea ce privește câștigătoarea turului. Cei de la Geoagiu au avut, însă, un forcing teribil pe final și au reușit, întâi, să reducă din handicap prin Vârlan, pentru ca, în minutele de prelungire, Vișan să transforme un penalty pentru un 4-4, dar nu ca la teatru, această remiză ducând Gloria pe primul loc la sfârșitul turului.

12 AS Universitatea Petroşani 11 1 0 10 8-36 3p -12

După prima parte a turului clasamentul este rupt la jumătatea sa, pe primele șase poziții fiind Gloria Geoagiu (26 de puncte, golaveraj + 31), Aurul Brad (26p, + 16), Retezatul Hațeg (25), CSM Vulcan (22p, +30), Șoimul Băița (22p, +12) și Inter Petrila (21), în continuare fiind situate Dacia Orăștie (16), Minerul Uricani (13), CNS Cetate II Deva (6), Jiul Petroșani (5), Victoria Călan (4) și Universitatea Petroșani (3). Returul, unul care se anunță a fi extrem de disputat, va începe în luna martie a anului viitor.