Participare numeroasă la History Run 2019. Primarul Devei a răspuns și el provocării

Peste 200 de alergători din toată țara dar și din străinătate au ales să participe weekendul acesta la History Run 2019. O competiție inedită, unde participanții au trebuit să parcurgă un traseu de 28 de kilometri care leagă Castelul Corvinilor din Hunedoara de Cetatea Devei. Printre participanți s-a aflat chiar Primarul Municipiului Deva, Florin Oancea, care a alergat la proba de ștafetă alături de o echipă din administrația publică a Devei.

„History Run”, 2019 s-a bucurat de o participare numeroasă. Un număr de 112 alergători s-au înscris la proba de ștafetă și alți 128 la proba individual care a presupus alergarea întregului traseu, de la Castelul Corvinilor, din municipiul Hunedoara, și până la Cetatea Devei, din reședința de județ.

Traseul semimaratonului a fost unul solicitant. Mare parte din drum a străbătut zone rurale pitorești, printre dealuri, iar participanții au fost nevoiți să alerge pe multe urcușuri și coborâșuri abrupte, totul culminând cu ultima parte unde alergătorii au trebuit să urce Dealul Cetății. Cu toate acestea, concurenții nu au fost descurajați, iar vremea frumoasă și atmosferă destinsă a încurajat alergători de toate vârstele să participe la eveniment.

Primarul municipiului Deva a lăsat administrația pentru o zi și a ales o altă provocare. Edilul, alături de o echipă din Primărie, a participat la proba de ștafetă. Edilul şef, Florin Oancea, a preluat ștafeta din zona localității Almașu, unde a avut loc și ultimul schimb de ștafetă. Traseul pe care a alergat edilul a avut și cea mai abruptă urcare a concursului: 0,7 km cu panta medie de 8,5 la sută. Finish-ul a fost sus pe Cetatea Devei, iar Oancea a recunoscut că urcarea Dealului cetății a fost și cea mai grea parte.

„M-am antrenat puțin, recunosc, dar a fost o provocare și mă bucur că am ajuns la finish. Acesta a fost obiectivul meu și să transmit un mesaj devenilor, să facă mișcare și sport. Este foarte frumos și sănătos! Felicitări tuturor participanțilo și sper ca la anul să fie tot mai mulți. Cel mai greu a fost pe Dealul Cetății dar am trecut cu bine.” A declarat primarul municipiului Deva la finalul cursei

La final, ca restul participanților, Florin Oancea a primit o medalie. Festivitatea de premiere a avut loc tot în incinta Cetății Deva, unde primarul a premiat și pe cei mai buni alergători de la maraton.

Câștigătorul traseului a fost Iosif Bobiș din Reghin, județul Mureș, reușind să scoată un timp record, parcugând tot traseul într-o oră și 52 de minute.