Andra Kovaci din Hațeg e campioană continentală de senioare

Localitatea Slovenă, Maribor, a găzduit ediția din acest an a Campionatelor Europene de taekwon-do ITF pentru seniori și juniori, competiție la care au luat parte 642 de sportivi din 30 de țări. La competiție a participat și România, cu o delegație formată din 46 de sportivi și 11 oficiali, între aceștia fiind Cristian Popa și Artur Meizel, ambii din Călan, Andra Kovaci, de la CS Cristal Hațeg, și Cosmin Oprescu, președintele federației de specialitate din țară și conducător al clubului hunedorean anterior menționat. Hunedorenii au avut o evoluție foarte bună, ajutând România să termine pe locul al doilea pe națiuni, după Rusia și înaintea Norvegiei, toate aceste țări având nouă titluri continentale, diferențierea făcându-se la medalii de argint. Cristian Popa, acum legitimat la un club din Baia Mare, a cucerit medalia de bronz la luptă individual, în cadrul categoriei de greutate de sub 57 de kilograme, însă cel mai bun rezultat l-a obținut Andra Kovaci, de la CS Cristal Hațeg, care a devenit campioană europeană cu echipa la tehnici speciale, ambele distincții fiind obținute în întrecerile seniorilor. În ierahia de anul trecut al performerilor din sporturile neolimpice, Andra Kovaci a ocupat poziția a patra în clasamentul județean, sportiva din Hațeg câștigând, printre altele, două titluri mondiale, dar la junioare, în competiția desfășurată la Dublin, în Irlanda.