Simona Halep s-a calificat în turul al treilea al AusOpen, după o victorie clară cu Bouchard

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-2, 6-2, pe sportiva canadiană Eugenie Bouchard, locul 112 WTA, calificându-se în turul al treilea al Australian Open.

Simona Halep nu a părut să aibă probleme de mobilitate din cauza accidentării suferite la glezna stângă. Ea a acoperit bine terenul, fără să forţeze, pentru că adversara i-a permis să nu-şi „tureze motoarele” la maximum. Halep a jucat atât cât a fost nevoie ca să se impună, dar a reuşit lovituri şi puncte spectaculoase. Totuşi, liderul WTA a spus după meci că simte durerea la piciorul accidentat.

Cu gleznele întărite de bandaje, dar nu în mod exagerat, Simona Halep a intrat uşor încruntată pe arena Margaret Court, fără să schiţeze vreun zâmbet, ca răspuns la aplauzele primite. Îngrijorarea ei privind modul cum îi va rezista glezna stângă avea să se risipească repede însă, la fel şi cea cu privire la potenţialul jucătoarei din Canada de a-i pune probleme.

Cunoscând accidentarea suferită de româncă în partida anterioară, Bouchard a făcut, aşa cum era de aşteptat, un joc stânga-dreapta, pigmentat cu mingi scurte, cu scopul de a forţa glezna suferindă a adversarei. Doar la început Halep a lăsat impresia că se mişcă mai greu, fiind probabil precaută, dar şi-a regăsit repede ritmul, a ajuns la mingile canadiencei şi i le-a trimis înapoi cu agresivitate.

Pentru că Bouchard nu are precizie şi greşeşte foarte mult, nici o mobilitate ridicată şi nu rezistă în schimburile lungi de mingi, planul ei a devenit nefolositor, în condiţiile în care a Halep a putut să alerge. De partea cealaltă. doar serviciul a fost un punct slab al Simonei Halep, poate şi din cauza piciorului stâng.

În setul I, numai Halep şi-a fructificat serviciul, o dată la 2-1 şi a doua oară, la 5-2. A fost suficient pentru ca liderul WTA să câştige setul, cu 6-2, după 34 de minute de joc.

Setul al doilea a fost un pic mai echilibrat la început, când Bouchard al egalat la 1, cu un rebreak, apoi a condus pentru prima şi ultima dată în acest meci, după ce şi-a fructificat în premeiră serviciul. În continuare, jucătoarea canadiană nu a mai modificat numărul de ghemuri de pe tabelă, astfel că Simona Halep a înregistrat un nou 6-2, după o oră şi cinci minute.

Pentru jucătoarea română a fost a treia victorie în patru partide jucate cu Eugenie Bouchard

În faza următoare, Halep va evolua cu americanca Lauren Davis, locul 76 WTA. Davis a învins-o, joi, cu scorul de 4-6, 6-0, 6-0, pe germana Andrea Petkovic, locul 98 WTA, care în manşa anterioară o eliminase pe sportiva cehă petra Kvitova. Americanca a câştigat după un meci de o oră şi 40 de minute.

În vârstă de 24 de ani, Davis şi-a egalat cea mai bună pefromanţă din carieră la un grand slam, accederea în manşa a treia, reuşită de două ori la AusOpen, în 2016 şi 2014, şi o dată la Wimbledon, tot în 2014. Cea mai bună clasare de simplu din cariera americancei a fost în mai 2017, locul 26.

Halep a câştigat singura partidă jucată cu Davis, în 2013, în turul I al turneului de la Indian Wells, scor 6-2, 6-0.

Calificarea în manşa a treia este recompensată la Australian Open cu un premiu de 142.500 de dolari australieni (93.000 de euro) şi cu 130 de puncte WTA.

Anul trecut, Halep a fost eliminată de americanca Shelby Rogers, cu 6-3, 6-1, în primul tur. Cea mai bună performanţă a Simonei Halep la Melbourne este calificarea în sferturi, în 2014 (înfrângere în faţa sportivei slovace Dominika Cibulkova) şi 2015 (eliminată de rusoaica Ekaterina Makarova).