În UEFA Futsal Cup, Autobergamo Deva învinsă la limită de campioana Europei

Campioana României la futsal, Autobergamo Deva, nu se face de râs în singura competiție continentală intercluburi din acest sport. După ce au dat o replică onorabilă câștigătoarei UEFA Futsal Cup din 2015, piezând cu 2-5 de la kazahii de la Kairat Almaty, devenii au jucat, de la egal la egal, cu deținătoarea trofeului și gazda turneului, echipa spaniolă FS Inter. Echipa gazdă a grupei D din Elite Round a UEFA Futsal Cup, unde sunt prezente doar cele mai bune 16 echipe din Europa, a condus cu 2-0 la pauză, prin golurile portughezului Ricardinho, cel mai bun jucător al lumii, din minutul 2, și al campionului european în exercițiu cu echipa națională a Spaniei, Ortiz, din minutul 9, băieții de la Autobergamo au intrat serios în joc și au pus mari probleme valoroșilor lor adversari, reușind să reducă din handicap în minutul 28, prin Paulo Ferreira, însă, în cele din urmă trupa iberică a reușit să se impună la limită, cu scorul de 2-1. În această seară cei de la Autobergamo vor întâlni o altă echipă valoroasă, vicecampioana Portugaliei, Braga, care a pierdut, și ea, cele două meciuri disputate, cu 0-7 cu Inter și 1-4 cu Kairat, iar devenii au șansa reală de a obține o victorie istorică pentru futsalul din România, partida urmând a începe de la ora 19.30. De la ora 22.00 va avea loc meciul decisiv pentru stabilirea echipei ce va merge în Final Four, dintre Inter și Kairat, în ultimul act al UEFA Futsal Cup obținând deja calificarea  Barcelona (Spania), Sporting (Portugalia) și Gyor (Ungaria).