ACTUALITATECOMUNITATETURISM

Hotelurile și agențiile vor fi obligate să avertizeze asupra traficului de persoane

Hotelurile şi pensiunile, centrele de acordare a vizelor, agenţiile de turism şi agenţiile de plasare a forţei de muncă, precum şi alte entităţi din locaţii cu risc crescut de expunere la fenomenul traficului de persoane, vor fi obligate să afişeze mesaje de informare şi avertizare pe această temă. Proiectul iniţiat de deputata USR Oana Murariu a fost adoptat, miercuri, de Camera Deputaţilor, în calitate de for decizional. România rămâne atât ţară de origine, cât şi destinaţie pentru victime, cu o creştere semnificativă a cazurilor identificate. În anul 2024 au fost identificate cu 35% mai multe victime faţă de anul anterior, 77% dintre acestea fiind supuse exploatării sexuale.

 

„România dă cele mai multe victime ale traficului de persoane din Europa. Aceasta este realitatea de la care pornim. Prin proiectul de lege adoptat azi întărim prevenţia şi creştem educaţia asupra riscurilor traficului de persoane. Aducem astfel – şi chiar extindem – un model care funcţionează deja în alte state europene, unde şi-a demonstrat impactul pozitiv. Le mulţumesc tuturor parlamentarilor care au înţeles importanţa acestui proiect şi au susţinut, prin vot, adoptarea lui”, declară deputata Oana Murariu, membră în Comisia juridică a Camerei Deputaţilor.

Prin modificările aduse Legii privind prevenirea şi combaterea traficului de persoane şi Ordonanţei privind organizarea şi desfăşurarea activităţii de turism în România se prevede obligaţia afişării de mesaje de informare care să includă numerele de telefon la care pot fi sesizate cazuri de trafic de persoane.

„Astfel de mesaje vor fi afişate în camerele hotelurilor şi pensiunilor, în agenţiile de turism, agenţiile de plasare a forţei de muncă, inspectoratele teritoriale de muncă, unităţile teritoriale ale Inspectoratului General pentru Imigrări, aeroporturi, puncte de trecere a frontierei, precum şi la operatorii de transport rutier interjudeţean, naţional sau internaţional de persoane”, arată USR.

După promulgarea legii de către preşedinte, noile prevederi vor intra în vigoare în termen de 6 luni, iar nerespectarea lor va constitui contravenţie şi se va sancţiona cu amendă de la 200 de lei la 1.000 de lei.

Legea a fost concepută în urma discuţiilor cu reprezentanţii Agenţiei Naţionale Împotriva Traficului de Persoane. România rămâne atât ţară de origine, cât şi destinaţie pentru victime, cu o creştere semnificativă a cazurilor identificate. În anul 2024 au fost identificate cu 35% mai multe victime faţă de anul anterior, 77% dintre acestea fiind supuse exploatării sexuale.

 

 

news.ro