ACTUALITATECOMUNITATEMETEO

Avertizare ANM! Averse torențiale în mai multe localități hunedorene

ANM a emis o avertizare imediată de Cod Galben pentru averse torențiale, valabilă până la ora 19:30. Localitățile vizate sunt: Hunedoara, Deva, Brad, Vața de Jos, Băița, Crișcior, Ilia, Certeju de Sus, Dobra, Șoimuș, Baia de Criș, Ghelari, Vețel, Buceș, Zam, Bucureșci, Luncoiu de Jos, Hărău, Gurasada, Brănișca, Blăjeni, Ribița, Lăpugiu de Jos, Balșa, Vălișoara, Tomești, Vorța, Pestișu Mic, Burjuc, Cerbăl, Cârjiți, Lelese, Bulzeștii de Sus, Bătrâna;

„Se vor semnala : Averse torențiale care vor acumula 15…25 l/mp, intensificări ale vântului 55-65 km/h grindină 1-2 cm, descărcări electrice”, informează ANM.

De asemenea, potrivit hărții meteo, ANM a emis un cod galben de instabilitate atmosferică, începând din această seara, de la ora 20:00 până luni dimineață, în jurul orei 07:00.

 

„Seara și noaptea, în Banat, Crișana, Maramureș, nord-vestul Transilvaniei și în Carpații Occidentali vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și vijelii (rafale de 50…70 km/h) și izolat grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de 20…30 l/mp și izolat de peste 40 l/mp”, precizează meteorologii de la ANM.