Bancomatele din România ar putea permite retragerea unei sume personalizate
Românii care folosesc bancomatele altor bănci decât cea la care au cont ar putea beneficia de o schimbare importantă. Potrivit Profit.ro, în Parlament a fost depus un proiect de lege care îi obligă pe operatorii de ATM-uri să permită introducerea unei sume personalizate la retragerea numerarului, indiferent de banca emitentă a cardului.
În prezent, la unele bancomate, utilizatorii care dețin carduri emise de alte bănci pot alege doar dintre câteva sume prestabilite afișate pe ecran. Astfel, mulți sunt nevoiți să retragă mai mulți bani decât au nevoie sau să efectueze operațiuni suplimentare.
Inițiatorii proiectului consideră că această practică limitează dreptul utilizatorilor de a dispune liber de fondurile proprii și creează diferențe de tratament între clienții diferitelor instituții financiare.
Dacă proiectul va fi adoptat, toate bancomatele operate de prestatori de servicii de plată autorizați în România vor trebui să ofere opțiunea introducerii unei sume personalizate pentru retragerea numerarului. Măsura se va aplica tuturor utilizatorilor, indiferent de banca la care au cardul.
Proiectul prevede totodată că această obligație nu elimină opțiunile de retragere rapidă și nu se aplică în situațiile în care există limitări tehnice, lipsa anumitor bancnote sau alte restricții legate de funcționarea bancomatului.
Potrivit Profit.ro, operatorii ATM-urilor care nu vor respecta noile reguli ar putea fi sancționați cu amenzi cuprinse între 50.000 și 100.000 de lei, atunci când sunt afectate interesele consumatorilor.
Inițiatorii susțin că implementarea modificărilor nu ar presupune costuri majore, fiind necesare în principal actualizări ale programelor software utilizate de bancomate, mai informează sursa citată.

