Doliu în Hunedoara. A murit generalul de brigadă (rtr.) Vasile Bârea, Cetățean de Onoare al municipiului Brad
Comunitatea din Brad și întregul județ Hunedoara sunt în doliu după trecerea la cele veșnice a generalului de brigadă (rtr.) Vasile Bârea, militar de carieră care și-a dedicat viața Armatei Române, iar după trecerea în rezervă a rămas implicat în viața publică și civică.
Cariera sa este strâns legată de arma Vânătorilor de Munte. De-a lungul anilor, Vasile Bârea a comandat Unitatea Militară de Vânători de Munte din Brad, iar ulterior Brigada de Vânători de Munte din Miercurea Ciuc, ocupând funcții de conducere într-una dintre cele mai prestigioase structuri ale Armatei Române.
După retragerea din activitatea militară, și-a continuat implicarea în viața comunității. A fost consilier local și consilier județean, iar în calitate de președinte de onoare al Societății Cultural-Patriotice „Avram Iancu” din Brad a sprijinit proiecte dedicate promovării istoriei, identității naționale și valorilor specifice Țării Zarandului.
În semn de recunoaștere pentru întreaga sa activitate, Consiliul Local Brad i-a conferit, în luna iunie a acestui an, titlul de Cetățean de Onoare al municipiului Brad. Distincția a venit ca o apreciere a contribuției sale în domeniul militar, administrativ și civic.
Generalul (rtr.) Vasile Bârea a rămas, de-a lungul anilor, o prezență constantă la manifestările dedicate Armatei Române și Vânătorilor de Munte, susținând importanța păstrării tradițiilor militare și a respectului față de cei care au purtat uniforma militară.
Prin dispariția sa, județul Hunedoara pierde un militar cu o carieră remarcabilă și un om care a continuat să își pună experiența în slujba comunității și după încheierea activității militare.
Colectivul Replica INFO HD transmite sincere condoleanțe familiei îndoliate, camarazilor și tuturor celor care i-au fost aproape.
Dumnezeu să-l odihnească în pace!

