Autobergamo, în final four al Cupei României la Futsal

Liderul din Liga I de futsal, Autobergamo Deva, își continuă drumul pentru câștigarea celor două obiective propuse pentru acest sezon, Cupa României și campionatul național. După un meci dramatic, devenii au reușit calificarea în turneul final al Cupei României.

Victorie la lovituri de departajare

Meci de infarct, duminică seara, la Sala Sporturilor din Deva, în sferturile de finală ale Cupei României la futsal. Față în față s-au aflat primele două clasate din Liga I, Autobergamo Deva și Imperial Wet Miercurea Ciuc, care au oferit un spectacol total. Ciucanii au condus la pauză cu 1-0, prin golul lui Duque, și și-au mărit avantajul după pauză prin Cristian Matei, dar devenii au revenit pe final, au scos portarul și au egalat prin dubla lui Andre, iar la finalul timpului regulamentar de joc scorul era de 2-2 și au urmat cele două reprize de prelungiri. În primul minut, când Autobergamo juca fără portar, Andre a punctat din nou, iar după prima repriză de prelungiri Deva conducea cu 3-2. În cea de-a doua cei de la Miercurea Ciuc, care au scos, și ei, portarul, au egalat prin Rakici și, când mai erau doar 12 secunde de jucat din prelungiri, Toniță a parat lovitura de la 10 metri, acordată pentru șase greșeli personale ale celor de la Autobergamo, excutată de Deco, și, scorul fiind egal în continuare, de 3-3, calificata în Final Four s-a decis la penalty-uri.

Aici cei de la Autobergamo au avut nervii mai tari, înscriind prin Andre, Ferreira și Varela, în vreme ce Imperial Wet a marcat prin Deco și Florin Matei, în vreme ce Rakici a ratat, iar Deva merge mai departe grație unei victorii cu 6-5. Cele două echipe se vor reîntâlni curând, în campionat, peste doar două etape, în penultima rundă a sezonului regulat, rezultatul acestui joc fiind decisiv pentru stabilirea ordinii în care se intră în play-off, acolo unde, în afară de Deva și Miercurea Ciuc, mai sunt calificate United Galați și Dunărea Călărași, cu șanse, și ele, la primele locuri, precum și Informatica Timișoara și FK Odorheiu Secuiesc.