Deveanca Florentina Iușco Marincu a cucerit brozul balcanic la săritura în lungime

În Bulgaria, a avut loc  a 72-a  ediție a Campionatelor Balcanice de Atletism pentru seniori, care s-a desfășurat în zilele de 2 și 3 septembrie în localitatea Pravets. La evenimentul sportiv, delegația României a fost prezentă cu 48 de atleți (21 la feminin și 27 la masculin).

Deveanca noastră, Florentina Iușco Marincu, a performat din nou, asigurându-și un loc pe podium și medalia de bronz la săritura în lungime (6,37m).

Bilanțul total al participării delegației din România a fost de 18 medalii, din care: 5 de aur, 8 de argint și 5 de bronz.

După cele două zile de competiție, România s-a clasat pe locul 4 în clasamentul general de medalii după Ucraina, Grecia și Turcia.