EURO 2020 I Italia învinge Anglia cu scorul de 4-3, în urma loviturilor de departajare

Reprezentativa Italiei a câştigat, duminică seară, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, învingând în finală Anglia, scor 4-3 în urma loviturilor de departajare.

Pentru englezi a marcat Luke Shaw, în minutul 2. Este cel mai rapid gol înscris vreodată într-o finală de Euro.

Italienii au egalat prin Bonucci, în minutul 67. Bonucci este cel mai în vârstă jucător care a înscris într-o finală de Euro (34 de ani, 71 de zile).

În minutul 88, jocul a fost întrerupt pentru scurt timp după ce un suporter a reuşit să pătrundă pe teren.

În tribune se află mai multe personalităţi, între care şi prinţul William, premierul britanic Boris Johnson şi preşedintele Italiei, Sergio Mattarella.

Meciul a fost precedat de o scurtă ceremonie de închidere a competiţiei, cu muzică, dans şi efecte vizuale, la finalul căreia trofeul a fost adus la marginea terenului de Eder.

Mingea a fost adusă de o maşinuţă la mijlocul terenului, pentru start.

Cele două echipe evoluează în următoarele formule:

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson – Barella, Jorginho, Verratti – Chiesa, Immobile, Insigne. Selecţioner: Roberto Mancini.

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire –Trippier, Phillips, Rice, Shaw – Mount – Sterling, Kane. Selecţioner: Gareth Southgate.

Arbitri: Bjorn Kuipers – Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toşi trei Olanda) – Carlos del Cerro Grande (Spania)

Arbitri VAR: Bastian Dankert (Germania), Pol van Boekel (Olanda), Christian Gittelmann, Marco Fritz (ambii Germania)

Semifinale: 2-1 cu Danemarca, după prelungiri

Anglia are şansa să câştige primul trofeu major după 55 de ani, după ce în 1966 a triumfat la Cupa Mondială, tot pe Stadionul Wembley. De atunci, englezii au pierdut în semifinale la cinci turnee majore: Euro ’68 şi ’96, Cupa Mondială 1990 şi 2018 şi Liga Naţiunilor 2019.

Italia a câştigat Campionatul European în 1968, iar în 2000 şi în 2012 au jucat finala turneului continental, dar au pierdut. La Cupa Mondială, italienii au obţinut însă patru trofee: 1934, 1938, 1982 şi 2006.

Până acum, doar trei echipe au câştigat Campionatul European pe teren propriu: Spania (1964), Italia (1968) şi Franţa (1984).