Județul Hunedoara reprezentat de Ioana Toma la Etapa Națională de cros

Încă o calificare la Etapa Naţională din cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar obţinută de către elevii Colegiului Naţional „Iancu de Hunedoara”, din Hunedoara.

Miercuri, 13 aprilie, în localitatea Ghelari,  a avut loc Etapa Judeţeană de cros gimnaziu şi liceu (fete şi băieţi) din cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar.

Elevii Colegiului Naţional „Iancu de Hunedoara”, din Hunedoara, s-au clasat pe podium.

Astfel, Ciprian Irimia a obținut locul al III-lea la categoria băieţi Gimnaziu (1500m). Ioana Toma a obținut locul I la categoria fete Liceu (1500 m) și s-a calificat la Etapa Națională a concursului.

Sarah Ana Han a obținut locul al doilea la aceeași categorie.

La categoria băieţi liceu (2500m) Ionuț Dorin Huțanu a ocupat locul al II-lea, Robert Apostu s-a clasat pe locul al IV-lea, iar Sorin Manuel Pop a obținut locul al VI-lea.

Laureații au fost coordonați de profesorii Cristina Ioana Mariș, Florin Bucur și Nicolae Cîrstea.

Etapa Națională a concursului va avea loc la Botoșani în perioada 13-14 mai.