ACTUALITATEECONOMIE

Preţurile la producătorii din industrie au crescut în octombrie cu 2,3%

Preţurile producţiei industriale pe total – piaţa internă şi piaţa externă – au crescut cu 2,3% în octombrie, faţă de aceeaşi lună a anului trecut, ritm scăzut faţă de cel înregistrat în luna precedentă, arată datele publicate marţi de Institutul Naţional de Statistică (INS).

În septembrie, preţurile producţiei industriale pe total – piaţa internă şi piaţa externă – au crescut cu 3,06%, faţă de aceeaşi lună a anului trecut,

În octombrie, comparativ cu aceeaşi lună a anului trecut, preţurile producţiei industriale pe total (piaţa internă şi piaţa externă) au crescut cu 2,3%. Faţă de luna precedentă, preţurile producţiei industriale a crescut cu 0,4%.

În octombrie, faţă de aceeaşi lună a anului trecut, cea mai mare creştere a preţurilor s-a înregistrat la activităţi de servicii anexe extracţiei (+12,11%).

Pe marile grupe industriale, cel mai mare avans s-a înregistrat în industria bunurilor de uz curent (+4,52%).

Preţurile producţiei industriale reprezintă o măsură a preţurilor solicitate de către producători pentru produsele sau serviciile livrate în primul stadiu de comercializare.

news.ro