Romania este campioana Europei la Taekwon-do ITF. Mai multe sportive hunedorene, medaliate

Cu 10 medalii de aur din totalul de 34, alături de cele 9 de argint și 15 de bronz, România a ocupat locul I pe națiuni la recent încheiata competiție europeană, desfășurată la Cluj-Napoca, în perioada 25-30 aprilie 2023.

Din județul Hunedoara am fost reprezentați cu mândrie de Andra Kovaci și Gheorghiță Roxana (legitimate la ACS CRISTAL Hațeg) care au obținut rezultate remarcabile la individual:
Andra – locul I sărituri
Roxana – locul III lupta
…în plus au obținut mai multe medalii cu echipele.

Fetele sunt foarte bune și la scoală: Andra a terminat Facultatea de Educație Fizică și Sport și e studentă în anul 3 la Drept, iar Roxana practică și tenis de performanță, dar excelează si la învățătura, e în clasa a 11-a!

Sportivele au fost îndrumate și antrenate de dl. Președinte al Federației Roamane de Taekwon-do ITF, Cosmin Oprescu din Călan.

De asemenea alte trei medalii Europene au fost obținute de sportivii de la C.S. Pantera Neagră Petroșani la Campionatul European de Taekwon-do I.T.F. pentru junior 1 și seniori.

Cele trei sportive ale clubului sin Petroșani care ne-au reprezentat la acest campionat au fost: Șamotă Elena, Buburuz Crina și Anemona Nagy, toate trei au avut o prestație bună la acest campionat.