România a învins Moldova la futsal, seara trecută

România a învins, cu scorul de 6-4, reprezentativa similară a Republicii Moldova. Tricolorii au deschis scorul în minutul 8, prin Felipe Oliveira. Oaspeții au revenit rapid și au egalat în minutul următor prin Cristian Obadă, jucătorul Campioanei României la futsal, Autobergamo Deva. Egalitatea pe tabelă s-a păstrat până în minutul 12, când românii au trecut, din nou, în avantaj, grație reușitei lui Florin Matei. 2-1 pentru „tricolori” fiind și scorul cu care s-a intrat la cabine. În minutul 23 Florin Matei șutează pentru 3-1, același jucător ratând, apoi, un penalty, în minutul 25. Oaspeții își revin în doar două minute, 28 și 29, egalează, un gol, semnat de Cristian Obadă, iar ce-l de-al doilea fiind un autogol ce i-a aparținut lui Paulor Ferreira.  Florin Ignat, antrenorul-jucător al celor de la Autobergamo Deva, duce scorul la 5-3 în favoarea României. Moldovenii nu renunță la luptă și mai reduc, încă o dată, din diferență, prin Adrian Lașcu, care a transformat o lovitură de pedeapsă, în minutul 39.  Scorul fiinal al meciului, de 6-4 în favoarea României, a fost stabilit de Florin Matei. Acesta a fost ultimul meci de verificare al „tricolorilor” înainte de plecarea spre Slovenia, programată pe 28 ianuarie. Din lotul României fac parte opt jucători de la Autobergamo Deva: portarul Petrișor Toniță și jucătorii de câmp Florin Matei, Cristian Matei, Adrian Pânzaru, Paulo Ferreira, Mimi Stoica, Csoma Alpar și Florin Ignat. La EURO, România este în grupă cu Portugalia, cu care va juca pe 31 ianuarie, și Ucraina, echipă ce o vor înfrunta pe 2 februarie, primele două clasate urmând a se califica în sferturile de finală.