Sportivii care vor reprezenta România la JO de iarnă au plecat la PyeongChang

Componenţii echipei olimpice a României care va participa la JO de iarnă de la PyeongChang au plecat spre Coreea de Sud în trei etape, ultimii făcând deplasarea vineri.

Vineri dimineaţă, au plecat fetele din echipajele de bob două persoane şi skeleton şi băieţii de la bob două persoane, precum şi tehnicienii lor.

Potrivit COSR, sportivii din loturile de biatlon, sanie, schi alpin, schi sărituri, schi fond şi ai echipajelor masculine de bob patru persoane şi skeleton au ajuns cu bine în Satul Olimpic din PyeongChang, unde, împreună cu tehnicienii lor, vor locui toţi sportivii care concurează în aer liber la sporturile pe zăpadă şi gheaţă.

În Satul Olimpic din Gangneung, unde vor locui pe durata Jocurilor sportivii care practică sporturile pe gheaţă în arene acoperite, s-au instalat Alexandra Ianculescu şi Gregg Douglas Planert, antrenorul său.

În cele câteva zile rămase până la ceremonia de deschidere a JO, sportivii români vor efectua primele antrenamente.

Cosr.ro notează că la PyeongChang temperaturile au variat în ultimele zile între -8 si -14 grade Celsius, dar vântul extrem de puternic a accentuat senzaţia de frig.

Cei 28 de sportivi şi antrenorii lor din delegaţia României la PyeongChang sunt următorii:

Bob – opt sportivi: Maria Adela Constantin şi Andreea Grecu (bob 2), Mihai Cristian Tentea şi Nicolae Ciprian Daroczi (bob 2); Dorin Alexandru Grigore, Florin Cezar Crăciun, Levente Bartha (bob 4), Beatrice Puiu (rezervă)– antrenori Paul Neagu (bob 2 – feminin),  Iulian Daniel Pacioianu (bob 2 – masculin), Silviu Dan Scurtu (bob 4);

Schi alpin – doi sportivi:  Alexandru George Barbu, Ania Monica Germaine Caill – antrenor Sebastian Petrus Barbu;

Patinaj viteză – o sportivă: Alexandra Ianculescu – antrenor Gregg Douglas Planert;

Schi fond – trei sportivi: Alin Florin Cioancă, Paul Constantin Pepene, Timea Lorincz – antrenori Carlo Zoller şi Constantin Daniel Borca;

Sărituri cu schiurile – o sportivă: Daniela Vasilica Haralambie – antrenor Csaba Magdo-Nemeth;

Biatlon – şase sportivi: Eva Tofalvi, Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu – antrenori Gheorghe Girnita, Gheorghe Vasile, Simon Marton; maseur – Cristian Marian Mosoiu; serviceman – Roland Ciprian Gerbacea;

Sanie – cinci sportivi: Raluca Strămăturaru (simpu feminin), Valentin Creţu, Andrei Turea (simplu masculin), Cosmin Atodiresei, Stefan Musei (dublu masculin) –  antrenori Eugen Teodor Radu (sanie dublu), Alexandru George Comsa (sanie simplu);

Skeleton – doi sportivi: Maria Marinela Mazilu, Dorin Dumitru Velicu – antrenor Delia Ivas.

 

news.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.