Atletism: A plouat cu medalii pentru atleții tricolori la Campionatul Balcanic în sală pentru seniori

Sâmbătă, la Istanbul a avut loc a 26-a ediție a Campionatului Balcanic de Atletism în sală pentru seniori. Delegația României a obținut, după un concurs extrem de dificil din cauza probelor impresionante, 12 medalii dintre care 2 de aur, 5 de argint și 5 de bonz.

De remarcat este și faptul, că sportiva legitimată la LPS Cetate Deva, Florentina Iușco, a urcat pe podium, obținând mediala de bronz  la proba de săritură în lungime, cu o performanță de 6,50 metri.

Oficialii Federației de Atletism din România au afirmat că sportivii noștri s-au clasat pe poziția a patra după Turcia (7-4-4), Ucraina (4-6-4) și Bulgaria (3-1-1). Din peste 200 de sportivi din 18 țări,  un număr de 36 de atleți și atlete au fost din România.

De menționat că atleta hunedoreanca, Claudia Maria Florea, legitimată la CSM Deva și CS Ghelari, a fost surclasată de conaționala sa, Claudia Bobocea, la proba de 1500 de metri, astfel  obținând doar locul patru.

Iată sportivii care au obținut cele 12 medalii și rezultatele probelor din concurs:

Roxana Rotaru – 9:10.26 la 3.000 m;
Gabriel Cristian Voicu, Mihai Sorin Dringo, Denis Simon Toma și Vlad Dulcescu – 3:16.09 la 4×400 m;

MEDALII DE BRONZ
Andrea Apachițe – 15,03 m la greutate;
Rareș Toader – 19,87 m la greutate;
Florentina Iusco – 6,50 m la lungime;
Diana Ana Maria Ion – 13,47 m la triplusalt;
Claudia Bobocea – 4:17.47 min. la 1.500 m.

Rezultatele complete în probele feminine pot fi văzute AICI.

Rezultatele complete în probele masculine pot fi văzute AICI.

În perioada 5-7 martie 2021 va avea loc Campionatul European în sală pentru seniori de la Torun din Polonia.