Campionatul Național de Viteză în Coastă a ajuns, în premieră, la Straja

Motoare turate la maxim în stațiunea montană Straja, la prima ediție din stațiune. Peste 1500 de spectatatori au urmărit cursa, care a avut loc sâmbătă și duminică, în 13 și 14 august.

Campionatul Național de Viteză în Coastă a ajuns, în premieră, la finalul săptămânii trecute, la Straja, în județul Hunedoara. Mai exact, drumul județean 664A, care leagă municipiul Lupeni de stațiunea turistică Straja, a fost gazda celei de-a treia etape de coeficient 2, respectiv a șasea etapă de coeficient 1 din Campionatul Național de Viteză în Coastă, la care au luat startul peste 70 de piloți de raliu. Aceștia s-au întrecut pe un traseu cu o lungime de 5.200 de metri, proaspăt asfaltat, marcat și amenajat corespunzător.

La bordul modelului Radical SR 8, pilotul brașovean Octavian Ciovică s-a impus și a câștigat etapa a treia a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă, Trofeul Straja (Hunedoara), fiind cronometrat cu timpul de 06 min 43 sec 211/1000 (3 min 18 sec 306/1000, în prima manşă, 3 min 24 sec 905/1000, în manşa secundă).

În competiție, spectatorii l-au putut urmări și pe hunedoreanul Mihai Leu (Radical SR8), care a încheiat pe locul secund, la 13 sec 107/1000, podiumul fiind completat de Alexandru Piţigoi (Porsche 911 Gt3 Cup), la 14 sec 358/1000. Etapa a patra a sezonului va avea loc în Baia Mare, pe 27 şi 28 august.

Evenimentul sportiv de mare anvergură de la Straja a fost organizat de Federația Română de Automobilism Sportiv (FRAS), în parteneriat cu Consiliul Județean Hunedoara, Direcția Generală de Administrare Monumente și Promovare Turistică (DGAMPT) Hunedoara, Primăria și Consiliul Local Lupeni, Asociația Pro Straja și Clubul Sportiv Auto Blic Brașov.