Cine este Raluca Turcan, posibil Ministru al Dezvoltării

Numele ocupanților celor 16 ministere din guvernul PNL:

  1. Ministerul Afacerilor Externe  – Bogdan Aurescu
  2. Ministerul Afacerilor Interne – Laurențiu Leoreanu
  3. Ministerul Apărării Naționale – Nicolae Ciucă
  4. Ministerul Finanțelor – Florin Cîțu
  5. Ministerul Economiei – Virgil Popescu
  6. Ministerul Dezvoltării – Raluca Turcan
  7. Ministerul Justiției – Cătălin Predoiu
  8. Ministerul Agriculturii – Adrian Oros
  9. Ministerul Muncii – Violeta Alexandru
  10. Ministerul Mediului – Costel Alexe
  11. Ministerul Educației  – Monica Anisie
  12. Ministerul Fondurilor Europene – un independent (posibil Sorin Maxim)
  13. Ministerul Tineretului și Sportului – Sorin Moldovan
  14. Ministerul Transporturilor – Lucian Bode
  15. Ministerul Culturii – Liviu Brătescu
  16. Ministerul Sănătății – Victor Costache

Raluca Turcan (n. 2 aprilie 1976, Botoșani, România) este un politician român (PNL), deputat de Sibiu în Parlamentul României.

A învățat la liceul „A. T. Laurian” din Botoșani. Între anii 1996 – 1999 a urmat Institutul Pușkin la Moscova, Rusia, diplomă în rusă comercială. A absolvit în 1999 Academia de Studii Economice, Facultatea de Relații Economice Internaționale, diplomă în economie. În același an, 1999, a absolvit SNSPA București – masterand în Comunicare și Relații Publice. A urmat, între 4 aprilie 2011 și 22 aprilie 2011, cursul postuniversitar de perfecționare în domeniul securității și apărării naționale: Securitate și Bună Guvernare, din cadrul Universității Naționale de Apărare Carol I, Colegiul Național de Apărare.

Specializări

  • Studii politice, ACYPL: Washington, SUA;
  • Cadrul legal şi instituţional al Uniunii Europene, Universitatea Viena, Austria;
  • Studii politice: Fellowship German Marshall Fund, SUA;
  • Comunicare politică Harvard Kennedy School, Program Kokkalis, Atena.
Activitate profesională
  • 2012-2016 – Deputat de Sibiu
    • Secretar al Comisiei pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport (până în sep. 2016), Vicepreşedinte (din sep. 2016 – dec. 2016)
  • 2012-2016 – Deputat de Sibiu
    • Preşedinte al Comisiei pentru Cultură, Arte, Mijloace de Informare în Masă, Camera Deputaţilor
  • 2008 -2012 – Deputat de Sibiu
    • Preşedinte al Comisiei pentru Cultură, Arte, Mijloace de Informare în Masă, Camera Deputaţilor
  • 2004 – 2008 – Deputat de Sibiu
    • Februarie 2005 – septembrie 2006 – Preşedinte al Comisiei pentru Cultură, Arte, Mijloace de Informare în Masă, Camera Deputaţilor.
  • 2001 – 2006 – cadru didactic asociat, Universitatea Transilvania Braşov, Universitatea Romano-Germană Sibiu;
  • 2000 – 2004 – Senatul României, expert parlamentar;
  • 1999 – 2000 – Tofan Grup, consultant Relaţii Publice.
Activitate politică
  • Decembrie 2016 – prezent – Președinte interimar PNL;
  • 2014-decembrie 2016 – Vicepreședinte PNL, Președinte al Comisiei de Educație din PNL;
  • Iunie 2012 – 2014 – Vicepreşedinte al Partidului Democrat Liberal;
  • Decembrie 2007 – mai 2011 – Vicepreşedinte al Partidului Democrat Liberal;
  • Martie 2007 – decembrie 2007 – Vicepreşedinte PLD;
  • 2004 – 2006 – membru în Biroul Naţional de conducere al PNL;
  • 2002 – 2004 – consilier al Preşedintelui PNL;
  • 2000 – 2002 – consilier al preşedintelui Consiliului Naţional al PNL.
Alte aptitudini şi competenţe
  • Aptitudini civice: colaborare cu organizaţii ale societăţii civile din domeniul educației, mass-media, apărare a drepturilor omului, libertăţi de exprimare, sănătate, cultură
  • Activităţi publicistice, ştiinţifice, în foruri academice
  • Co-autor al unui dicţionar englez-rus-român de termeni economici, Academia de Studii Economice, Bucureşti
  • Co-autor al cărţii “Integrare şi politică fiscală europerană”, Editura Informarket
  • Studii şi articole publicate în domeniul integrării europene, relaţiilor publice şi ştiinţelor politice
Distincţii, decoraţii
  • Cetăţean de onoare al Statului Nebraska, SUA.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *