ACTUALITATECOMUNITATEECONOMIE

Prima turbină a noii centrale de la Mintia intră astăzi în probe

Un moment important pentru cea mai mare investiție energetică din județul Hunedoara are loc în această dimineață. Potrivit informațiilor publicate de Profit.ro, la ora 11:00 sunt programate probele instalațiilor electrice aferente primei turbine cu gaz din cadrul noii centrale de la Mintia.

Operațiunea se desfășoară cu sprijinul specialiștilor de la Transelectrica și al Dispecerului Energetic Național și reprezintă o etapă tehnică esențială înaintea punerii în funcțiune a primului grup energetic.

Potrivit declarațiilor făcute în cadrul FOREN 2026 de șeful DEN, Virgiliu Ivan, testele la partea electrică încep astăzi, în timp ce reprezentanții Transgaz estimează că prima turbină, cu o putere de 576 MW, ar putea produce energie până la sfârșitul anului.

Noua centrală de la Mintia, realizată printr-o investiție privată de peste 1,2 miliarde de euro, este considerată cea mai mare centrală pe gaze construită pe un singur amplasament în Uniunea Europeană.