Programul optimilor de finală ale Cupei României

Programul meciurilor din cadrul optimilor de finală ale Cupei României, anunţat de FRF, este următorul:

Joi, 31 octombrie

Metalul Buzău – CSM Politehnica Iaşi, ora 14:30, stadion Cornel Negoescu (Buzău);

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Astra, ora 18:15, stadion Municipal (Sf. Gheorghe);

FC Voluntari – Universitatea Craiova, ora 21:00, stadion ”Anghel Iordănescu” (Voluntari).

Partidele se vor desfăşura în conformitate cu prevederile articolului 30 din ROAF, “Organizarea şi programarea Cupei României”. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

În conformitate articolul 30, punctul 11 din ediţia 2018 a ROAF, regulament aprobat în şedinţa Comitetului de urgenţă din 20 iulie 2018, în faza naţională a Cupei României, în toate jocurile se pot efectua maximum trei înlocuiri de jucători pe durata celor 90 de minute. În situaţia jocurilor în care se vor disputa reprize de prelungiri, conform art. 30 alin 9 din ROAF este permisă efectuarea a patru înlocuiri de jucători, cu condiţia ca cea de a patra înlocuire să se efectueze numai în reprizele de prelungiri.