ACTUALITATERETROSPECTIVA ROMANȚATĂ

RETROSPECTIVĂ ROMANȚATĂ. Săptămâna în cinci minute de lectură

LUNI, 22 IUNIE 2026

Guvernul Veștea a picat. Semnal că  Sistemul pregătește înlocuirea PSD cu AUR ca partid de ”servicii”?

Începând cu desemnarea ca premier a lui Adrian Veștea peste capul conducerii PNL, toată aventura politică inițiată de Nicușor Dan a fost de o sublimă mizerie morală. Am văzut șacalisme, trădări la timp, treceri voioase peste linii roșii, lăcomii băloase, ipocrizii crunte și jocuri politice de amatori. Dar am și înțeles mai bine anumite lucruri. Sustragerea PSD de la responsabilitatea guvernării, dovedită prin susținerea pe față a liberalului pucist Veștea, aduce confirmarea fără echivoc că în țară criza bugetară e extrem de gravă și că Ilie Bolojan spune adevărul când prezintă situația dezastruoasă a finanțelor României. Nu-i de guvernat acum, dacă vrei să mai fii votat. S-a văzut și că eșecul Veștea a întărit poziția lui Ilie Bolojan în fruntea PNL, puciștii odată asumați, pierzându-și funcțiile de conducere în partid. Urmează foarte probabil un proces selectiv de excludere din PNL fiind vizați toți cei care nu vor accepta a doua șansă pe care Ilie Bolojan pare că vrea să o acorde. Ce am mai înțeles? Că marele combinagiu PSD a pierdut enorm în putere și influență. Scatoalca primită în Parlament la investire de dl Veștea, practic de PSD, a transmis un mesaj de slăbiciune fără precedent din partea social-democrație. Mai ales că sunt elemente care confirmă că, pe diferite canale, PSD ar fi negociat cu AUR voturile necesare pentru instalarea Guvernului Veștea. Deci inițial AUR ar fi marșat la propunerea de a vota în schimbul unor funcții în stat. Și atunci, ce s-a întâmplat? Lovitura magistrală dată de AUR atunci când toți parlamentarii săi au părăsit sala înaintea votului de investitură are o singură explicație. Sistemul l-a lăsat din brațe pe Veștea la pachet cu PSD. Nu ar fi deloc de mirare ca pe Simion să-l fi sunat ”superiorul” în ultima secundă și să-i spună scurt ”Ieși!”. Până la acest moment șeful AUR nu era sigur pe ce trebuie să facă. Se vede pe filmări cât era de agitat, plimbându-se de colo până colo, ba pe scaun, ba sărind în picioare ca un arc. Să nu uităm că sistemul ticăloșit care parazitează statul român adoptă doar candidați și partide de succes. Nu vrea și n-a vrut niciodată o confruntare cu poporul în stradă. Când succesul dispare, sistemul se reorientează spre noile vedete politice cu priză la public. Dacă ne amintim acum ultimele sondaje privitoare la intențiile de vot ale românilor, AUR avea aproape dublu față de PSD. În plus, s-a dovedit că Simion își controlează perfect partidul, nici unul din parlamentarii AUR nu a îndrăznit să încalce decizia conducerii de a părăsi sala.  Gestul lui Simion l-a făcut pe șeful UDMR să exclame în plenul Parlamentului ”Există un singur om care astăzi a câștigat. Felicitări, George Simion, ai dat șah și mat”. Pe lângă George Simion, a mai câștigat cineva. După dărâmarea Guvernului Bolojan, sistemul a primit din nou confirmarea că AUR (partid în plin avânt) este deja bine poziționat ca să devină noul partid de serviciu, mai precis de ”servicii”, în locul PSD. Numărătoarea inversă pentru schimbare pare că a început deja, scurgerile dinspre PSD spre AUR fiind deja o realitate confirmată.

 

MARȚI,  23 IUNIE 2026

Escrocherie. Au făcut o avere din ”picat pe scări”.

Când e să te faci de sfântă minune, unii români dau dovadă de o inventivitate ieșită din comun. Este și cazul unui cuplu de români care a fost condamnat în Elveția pentru fraudarea sistemului de asigurări sociale și mai multe companii. Ce făceau românașii noștri? Practic, se dădeau loviți. Cuplu a susținut în repetate rânduri că nu poate lucra din cauza unor presupuse accidente, obținând astfel în mod fraudulos diurne pentru accidente. Mai exact, se pare că aceștia cădeau adesea pe scări la scurt timp după ce începeau un loc de muncă aranjat prin intermediul unei agenții de muncă temporară, susținând de obicei că au suferit contuzii la nivelul părții superioare a corpului. Cu toate acestea, de îndată ce un medic punea întrebări, dorea să efectueze investigații mai aprofundate sau refuza să le prelungească concediul medical, aceștia schimbau medicul, prelungind astfel investigațiile. Prin urmare, acuzații au ajuns într-o situație în care au fost declarați 100% inapți de muncă pentru o perioadă peste medie, pentru vătămări corporale inexistente, dar care au reclamat, și astfel au putut primi în mod nejustificat prestații de la asigurarea elvețiană de accidente, în special indemnizații zilnice pentru accidente. Șmecheria a durat patru ani, timp în care cuplul de români a primit din partea asigurărilor sociale din Elveția peste 200.000 de franci elvețieni. Plângerea penală depusă de asiguratorul elvețian de accidente, care a demascat cuplul, enumeră peste 120 de cazuri de fraudă comise numai de bărbat între iulie 2021 și iunie 2025. Acum cei doi trebuie să meargă la închisoare câteva luni pentru fraudă cu asigurările sociale, magistrații decizând și rambursarea nu numai a sumei integrale a bunurilor furate, ci și a cheltuielilor de judecată de 67.337 de franci elvețieni.

 

MIERCURI, 24 IUNIE 2026

Încălzire globală. Francezii iau în calcul un plan național pentru aer condiționat.

Miercuri a fost cea mai caldă zi înregistrată vreodată în Franța. Temperaturile de aproape 40 de grade Celsius i-au neliniștit pe francezi. Copleșiți de valul de căldură, oamenii și-au dat seama că dacă acest fenomen se va permanentiza pe fondul încălzirii globale, instalația de aer condiționat ar trebui pe viitor să fie o normă. Marine Le Pen, reprezentantă a dreptei populiste, solicită o implementare masivă subvenționată, iar Verzii, tradițional ostili acestei soluții, au recunoscut că, în prezent, utilizarea parțială a aerului condiționat ar putea fi inevitabilă. Problema a primit imediat o valență politică.  În prezent, Franța are o rată scăzută de utilizare a climatizării, doar 25% dintre gospodării fiind echipate cu un aparat de aer condiționat. În Spania și Italia, proporția este de 50%, iar în SUA și Japonia, de 90%. Nici spitalele și școlile franceze nu sunt, de obicei, dotate cu astfel de aparate. Mii de școli au fost nevoite să se închidă săptămâna aceasta, iar personalul medical și de îngrijire se plânge de condiții care devin rapid insuportabile.

 

JOI, 25 IUNIE 2026

Alchimie. Plumb transformat în aur din greșeală la Geneva.

Știrea de fapt divers a săptămânii a venit din știință și a trecut aproape neobservată, deși este spectaculoasă. Fizicienii de la  Acceleratorul de particule Large Hadron Collider de la CERN din Geneva, Elveția lucrau la un proiect care viza simularea stării universului imediat după Bing Bang au avut o surpriză uriașă. Au transformat în mod accidental plumbul în aur. Alchimiștii medievali visau să transforme plumbul în aur. Astăzi știm că plumbul și aurul sunt elemente diferite și că niciun proces chimic nu poate transforma unul în celălalt. Cu toate acestea, în timp ce izbeau atomi de plumb unii de alții la viteze extrem de mari, în efortul de a imita starea universului imediat după Big Bang, fizicienii de la CERN au produs întâmplător cantități mici de aur din plumb. Nu vă grăbiți să vă gândiți la lovitura secolului pentru că e vorba de cantități extrem de mici. E vorba de un total de aproximativ 29 de trilionimi de gram. O trilionime de gram (1 × 10⁻¹² g sau 0,000000000001 g) se numește picogram. Culmea este că prin modificările produse în structura atomică a plumbului care îl transformă în aur sub fluxul energetic imens produs în accelerator, experimentul provocat de fizicieni are de suferit. Pentru că nucleele de plumb care se transformă în aur pierd protoni și nu se mai află pe orbita perfectă care îi menține în circulație în interiorul conductei fasciculului de vid al acceleratorului de particule. Cu alte cuvinte aurul se va ciocni de pereții acceleratorului. Cu toate acestea, înțelegerea acestei alchimii accidentale este esențială pentru a da sens experimentelor – și pentru a proiecta experimente și mai mari în viitor.

 

VINERI, 26 IUNIE 2026

Disperare prezidențială. Câinele care mușcă sau care ”o MUȘCĂ”?

Ați observat? Sistemul ne dă voie să votăm întotdeauna cel mai democrat, mai inteligent,  pro-european și anti-corupție candidat,  pe care îl confiscă apoi imediat după ce ajunge președinte. Ion Iliescu nu se pune pentru că domnia sa a fost chiar garantul sistemului ticăloșit trecut cu bine prin Revoluție în 1989. Pe urmă, din suita cu Emil Constantinescu, Traian Băsescu, Klaus Iohannis, toți au ajuns președinți investiți cu votul și speranța alegătorilor că vor întoarce sistemul spre binele comun al tuturor, să-l curețe de corupție și privilegii și să-l facă competent. Au fost mereu așteptări înșelate! Am înțeles că indiferent cine e ales în fruntea statului, statul nu se schimbă. Ba parcă, de la un președinte la altul, s-a degradat pas cu pas, inventând tot mai grosolane privilegii, sinecuri și nedreptăți, legalizând complicitatea Justiției la protejarea corupției VIP, apropriindu-se acum, pe fondul imixtiunilor rusești,  la un vot de momentul în care sistemul ticăloșit este gata să predea țara autoritarismului și vasalității față de putinism, ambele necesare pentru o viață de huzur și privilegii care pot fi apărate cu pușca în fața poporului furios.  Doar banii de la Uniunea Europeană, fără de care intră în foame și privilegiații,  mai feresc acum România de lovitura fatală pe care sistemul ticăloșit e deja capabil să o dea. Spre dezamăgirea românilor, exact după jalnicele mandate Iohannis, iată că și președintele Nicușor Dan își etalează, en fanfare, capturarea.  Deturnarea lui este cu atât mai stridentă, cu cât lui Nicușor Dan îi lipsesc minime calități pentru un joc politic de succes și stăpânirea artei disimulării. Privit din afară, pare tocilarul-ul neadaptat al clasei încântat că e băgat în seamă de golanii școlii care-l fac să se creadă șmecher ca să profite de el. Președintele apare ca o marionetă perfectă, temătoare, indecisă, cu un complex de inferioritate care-l face figurant-admirator  în  orice context în care are contact cu greii sistemului. La momentul acesta, președintele Dan pare că se hrănește cu iluzia că sistemul e mai puternic decât poporul care l-a ales pe el, că poate guverna peste partide, iar asta i-ar garanta mandatul chiar dacă își batjocorește electoratul crunt prin deciziile pe care le ia. Uită domnul președinte că sistemul te susține doar dacă livrezi. Iar Nicușor Dan nu livrează! Nici pentru votanții săi, dar, al dracului antitalent!, nici pentru sistemul care l-a preluat. Combinația cu PSD și AUR pentru decartarea premierului Bolojan, eșecurile cu desemnările Tomac și Veștea o să rămână în memoria colectivă ca mari și nedemne combinații ale lui Nicușor Dan făcute la braț cu sistemul ticăloșit. Presiunea pe președinte e enormă într-adevăr pentru că noii săi tovarăși, ca să-l mai susțină, îi cer rezultate. Nu e exclus ca pe firul roșu, președintele să fi auzit ceva de genul ”dacă cu coaliția fără Bolojan ai eșuat Nicușoare, dacă cu Veștea ai dat-o rău în bară, acum nu ai decât să pui PSD la guvernare, dar nu oricum, ci liber să facă ce știe el că trebuie să facă. Răspunzi dacă Bolojan rămâne interimar până-n toamnă! Și vezi că AUR nu e chiar așa de rău”. Numai că întreg aliotmanul ăsta în care se intuiește că trag sfori servicii, instituții de forță, magistrați și partidul sistemului PSD se împiedică de un ”ciot”. Noul PNL, asupra căruia, sub Ilie Bolojan, sistemul a pierdut controlul. Bolojan nu pare dispus să joace rolul brelocului de la legătura de chei a PSD. Șeful de la liberali a fost gentleman. A zis: bine, vreți guvern PSD? Atunci guvern PSD să fie, dar cu reguli clare, atribuții clare, responsabilitate clară. ”Că ne-am mai ars!”. PSD a refuzat categoric.  Prin urmare, președintele Dan nu poate livra, iar asta îl scoate din minți. Enervarea lui se împletește cu iritarea sistemului și furia se revarsă peste noul șef de la liberali. Apar la Cotroceni răstălmăciri ale adevărului care l-ar face invidios chiar și pe Pinocchio. Președintele ține în brațe vinovatul pentru criză – PSD și acuză victimele, partidele pro-europene cu PNL în frunte, de lipsă de responsabilitate pentru că nu vor să dea un cec în alb unei guvernări PSD cu posibile inserții AUR. „Marți, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări față de programul de guvernare. De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”, a precizat Nicușor Dan, vineri. Replica PNL a fost rapidă: ”În primul rând, nu acceptăm lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză”. Touche! Declarațiile vin după ce PNL, USR și UDMR au anunțat tot vineri că îl susțin pe europarlamentarul liberal Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru, într-o formulă de guvern minoritar PNL-USR-UDMR. Pe aceeași partitură cu Nicușor Dan,  PSD îl susține pentru funcția de premier pe președintele partidului, Sorin Grindeanu, și a acuzat PNL, USR și UDMR că blochează formarea unui guvern cu puteri depline. Surse apropiate de situație au spus că președintele Dan, sufocat de furie,  ar fi strigat la Ilie Bolojan. Desigur, pe sistem nu-l interesează disputele acestea sterile. Sistemul are nevoie urgentă de un guvern nou, pentru că altfel Ilie Bolojan, inamicul care aprinde becurile în cămară,  rămâne premier interimar până la toamnă! Presiunea e imensă, iar Nicușor Dan nu poate livra. În una din surprinzătoarele sale declarații de tip ”macho”, Nicușor Dan a spus că el preferă câinele care mușcă în locul celui care latră. Din păcate, președintele Dan nu a lăsat nici măcar un loc de ”Bună ziua” electoratului său și forțelor politice reformatoare,  pro-europene din țară, lăsându-se total pe mâna frăției ghiulului. Neatent la detaliul că sistemul, inteligent,  se leapădă de președinții căzuți în dizgrația electoratului, dl președinte se poate pomeni că rămâne în ipostaza mofluză a liderului care ”o mușcă”. Sistemul poate decide oricând prin vot PSD și AUR în parlament să-l lase fără servici. Și cum partidele care devin nepopulare devin și ele bune de lepădat, după purjarea lui Nicușor Dan, sistemul poate să ungă popularul AUR ca noua sa falangă politică, în locul PSD aflat în declin. De ce credeți că de aproape 2 luni nici un sondaj politic cu intențiile de vot ale românilor  nu a mai fost dat publicității?

 

SÂMBĂTĂ, 27 IUNIE 2026

Și totuși Bolojan știe ce face.

Premierul interimar Ilie Bolojan a precizat sâmbătă că execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40%, la 36 de miliarde de lei, față de 64 de miliarde în aceeași perioadă a anului trecut. Premierul interimar a menționat că reducerea deficitului bugetar este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite. Corecția deficitului seamănă cu tratarea unei boli, spune Bolojan. ”Ca să-ți fie bine și să te însănătoșești, în prima etapă a tratamentului poate să-ți fie mai rău. Este calea spre însănătoșire. (…) Suntem pe drumul cel bun. În anii următori, în loc să plătim zeci de miliarde pe dobânzi, vom putea direcționa resursele spre dezvoltare, prosperitate și servicii publice mai bune. Dar numai dacă avem grijă, în continuare, de sănătatea statului. Boala se poate întoarce. Populismul, clientelismul și risipa ne pot readuce cu spatele la zid. Mulțumesc tuturor românilor pentru traversarea acestei perioade!”, a transmis Ilie Bolojan.

 

DUMINICĂ, 28 IUNIE 2026

S-a găsit PSD la PNL. Mai mulți lideri liberali asociați cu tabăra anti-Bolojan din partid care l-a susținut pe Adrian Veștea au fost surprinși într-o fotografie realizată alături de liderul PSD, Sorin Grindeanu, în cadrul recepției organizate miercuri de Ambasada Statelor Unite cu prilejul Zilei Independenței. Imaginea a fost publicată pe Facebook de deputatul PNL Lucian Bode, chiar în ziua în care Sorin Grindeanu a fost anunțat drept propunerea PSD pentru funcția de prim-ministru și după ce Bolojan i-a îndepărtat recent din funcțiile de conducere.

Monica Pană