România păstrează șanse de a merge mai departe la EURO Futsal 2018

În primul meci al grupei C din cadrul Campionatului European de futsal, care se desfășoară în Slovenia, echipa națională de futsal a României a fost învinsă, cu 4-1, de reprezentativa similară a Portugaliei, una dintre favoritele la câștigarea competiției. Chiar dacă au pierdut, diferența de scor fiind prea mare față de realitatea din teren, „tricolorii”, pentru care evoluează opt componenți ai campioanei României la futsal, respectiv portarul Petrișor Toniță și jucătorii de câmp Florin Matei, Cristian Matei, Adrian Pânzaru, Paulo Ferreira, Dumitru Stoica, Alpar Csoma și Florin Ignat, nu au evoluat rău și păstrează șanse pentru a accede în sferturile de finală de la EURO Futsal 2018, acolo unde se califică primele două clasate din cele patru grupe. Portughezii au condus cu 2-0 la pauză, prin golurile lui Cary și Cecilio, pentru ca, în partea secundă, românii, care au avut trei bare, să reducă din handicap prin deveanul Mimi Stoica, însă lusitanii au mai puncta de două ori până la final, prin Ricardinho și Bruno.

Pentru a se califica sigur în sferturile de finală, România are nevoie de o victorie la patru goluri diferență în fața Ucrinei, în meciul de mâine seară, care va începe de la ora 21.45. La această diferență România este calificată în sferturile de finală, indiferent de rezultatul ultimului meci din grupă, dintre Portugalia și Ucraina, care se va juca duminică seara, tot de la 21.45. Și o victorie la o diferență mai mică de scor îi ajută pe „tricolori”, în special una la trei goluri, mai ales că Portugalia este mai bine cotată decât Ucraina și este de așteptat să nu piardă jocul cu reprezentativa ex-sovietică. Există și varianta unui meci egal, caz în care trebuie așteptat verdictul din jocul Portugalia – Ucraina, noi sperând ca lusitanii, în acest caz, să se impună cu 3-0 sau la o diferență mai mare de patru goluri, pentru că, în cazul unei egalități perfecte între români și vecinii din nord-est, cea de-a doua echipă calificată se va stabili prin tragere la sorți. În această situație se ajunge în cazul unei remize în meciul de astăzi și o victorie a Portugaliei, duminică, cu 4-1 în fața Ucrainei. România este la cea de-a patra participare la un turneu final european, la precedentele trei participări „tricolorii”obținând câte o victorie de ediție.