Sfârșit tragic pentru un șofer din Orăștioara de Sus, pe drumul dintre Costești și Orăștie
Un incident tragic s-a petrecut în această după-amiază în localitatea Costești. Din nefericire, un bărbat de 57 de ani și-a pierdut viața după ce, cel mai probabil, i s-a făcut rău în timp ce conducea pe DJ 705A. Mașina a scăpat de sub control, iar echipajele medicale sosite de urgență la fața locului au încercat să îl resusciteze, însă fără succes.
„Poliția Municipiului Orăștie a fost sesizată, la data de 2 iunie a.c., în jurul orei 17:00, prin intermediul SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe DJ 705A, în localitatea Costești, s-a produs un incident rutier soldat cu victime. O persoană a decedat.
Echipa operativă din cadrul Biroul Rutier Orăștie, deplasată la fața locului împreună cu echipajele medicale și de intervenție, a stabilit, în urma verificărilor efectuate, că un bărbat în vârstă de 57 de ani, domiciliat în comuna Orăștioara de Sus, în timp ce conducea un autoturism pe DJ 705A, sensul de mers Costești – Orăștie, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare.
Potrivit primelor cercetări, conducătorului auto i s-ar fi făcut rău în timp ce se afla la volan și, deși i-au fost aplicate manevre de resuscitare de către echipajul medical sosit la fața locului, din nefericire a fost declarat decesul acestuia.
Trupul neînsuflețit a fost transportat la Serviciul Județean de Medicină Legală Hunedoara, în vederea efectuării necropsiei și stabilirii cu exactitate a cauzelor decesului.
In cauză s-au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, cercetările fiind continuate de polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Orăștie”, transmite IPJ Hunedoara.
sursa foto: arhivă

