Cunoscutul alergător montan Viorel Palici, câștigător la Parângul Night Challenge

Inedita competiție din Parâng, Parângul Night Challenge și-a desemnat câștigătorii.Ce-a de-a șasea ediție a cursei ”Parângul Night Challenge” din Masivul Parâng a fost câștigată anul acesta de cunoscutul alergător montan Viorel Palici.

Concusul organizat la Petroșani de Avram Iancu a constat în parcurgerea, pe timp de noapte, la lumina frontalelor, a unui traseu de 4,5 km cu o diferența de nivel ascendentă de 1000 de metri. Startul a avut loc la intrarea în Pârtia B a domeniului schiabil din Parâng de unde, alergătorii din întreaga țară care s-au înscris la acest eveniment sportiv, au avut de urcat în alergare sau cu schiurile de tură până pe Vârful Parângul Mic, la cota 2074 m. Anul acesta, în premieră, printre competitori s-a numărat și Avram Iancu.

Potrivit participanților, traseul din acest an a fost mult mai greu față de cel din anii trecuți din cauza cantității extrem de mari de zăpadă. Astfel, recordul de anul trecut deținut de Viorel Palici nu a fost doborât. Unul dintre cei mai buni alergători montani din România și din lume, Viorel Palici, laureat recent cu medalia de bronz la Campionatul Mondial de triatlon de iarnă, a terminat victorios și cursa ”Parângul Night Challenge” din acest an, cu un timp de 42:15 min., fiind urmat la doar o secundă distanță de următorul favorit al competiției, sportivul Andrei Preda, cu 42:16 min.