România a învins Moldova într-un meci amical de futsal desfășurat la Deva

Într-o partidă amicală de futsal, disputată aseară, la Sala Sporturilor din Deva, echipa națională de futsal a României, care se pregătește pentru apropiatul Campionat European din Slovenia, a învins, cu scorul de 5-4, reprezentativa similară a Republicii Moldova. Oaspeții au început mai bine jocul și, la jumătatea primei reprize, conduceau cu 2-0, grație reușitelor lui Sergiu Tacot, din minutul 3, și Cristian Obadă, din minutul 10, ambii marcatori ai moldovenilor fiind legitimați la campioana României, Autobergamo Deva. „Tricolorii” au reușit întoarcerea rezultatului până la pauză și au intrat la cabine în avantaj, scor 3-2, prin golurile înscrise de Laszlo Szocs, în minutul 12, Florin Matei, în minutul 17, și Dumitru Stoica, cu un minut înainte de finalul primei reprize, ultimii doi marcatori fiind jucători la Autobergamo Deva. În partea secundă moldovenii au egalat repede, în minutul 22, prin același Sergiu Tacot, iar România a trecut în avantaj prin deveanul Mimi Stoica, în minutul 36. Șaizeci de secunde mai târziu Moldova a egalat din nou, prin Andrei Nagară, golul victoriei României fiind înscris, în minutul 39, de echipierul celor de la Autobergamo, Florin Matei, din lovitură de la zece metri. Cele două echipe se vor mai întâlni și astăzi într-un meci amical, care se va disputa tot la Sala Sporturilor din Deva, cu începere de la ora 18.00. Va fi ultimul meci de verificare al „tricolorilor” înainte de plecarea spre Slovenia, programată pe 28 ianuarie, din lotul României făcând parte opt fotbaliști de la Autobergamo Deva, respectiv  portarul Petrișor Toniță și jucătorii de câmp Florin Matei, Cristian Matei, Adrian Pânzaru, Paulo Ferreira, Dumitru Stoica, Alpar Csoma și Florin Ignat. La EURO România este în grupă cu Portugalia, cu care va juca pe 31 ianuarie, și Ucraina, echipă ce o vor înfrunta pe 2 februarie, primele două clasate urmând a se califica în sferturile de finală.